שאיבה בלעדית ממושכת / מלכה גנזר

האמת חייבת להאמר- שאיבה בלעדית ממושכת היא פרוייקט רציני שמחייב השקעה והתמדה ויש לה לא מעט מחירים. לבחון כל כמה זמן את התמורה מול ההשקעה זה מחויב המציאות בעיני. לא תמיד אפשר להיעזר בתחליפים (מי כמוני יודעת) אבל התקופה הארוכה הזו לימדה אותי שאם צריך ואפשר- תחליפים הם לא מילה גסה. מה שמקל על העניין הוא שאין צורך להתחייב. אפשר להתחיל ולראות איך הולך. הרי כל כמות שהתינוק יקבל יש לה משמעות 🙂
חשוב לי לציין שאני לא יועצת הנקה, כל העצות כאן הן אך ורק מניסיוני הארוך ומהנשים שפגשתי בפגיה. אם ידוע לי שקיימת המלצה אחרת אשתדל לציין.

משאבה

המשאבה היא ידידתה הטובה ביותר של השואבת 🙂 חשוב לבחור משאבה שתהיה טובה- גם שמוגדרת טובה ויעילה אבל גם מתאימה ספציפית לאישה. אני אחזור שוב על המשפט 18 עם CC 450 עם מיני-אלקטריק ואשה ששאבה CC הידוע שלי- פגשתי אישה ששאבה הלקטינה. עדיין-ממה שאני פגשתי-למשאבות שמוגדרות כמשאבות בי"ח היתה הצלחה רבה יותר מבחינת כמויות ומבחינת שימור לטווח ארוך. המינימום לדעתי היא חשמלית דו"צ כלשהי- מקצרת זמנים וכשמתאמנים קצת על אקרובטיקה אפשר לעשות כמעט הכל בזמן השאיבה. יש אפשרות להשאלת לקטינה ב"יד שרה" (עם אישור של יועצת הנקה או אישור מהפגיה וכו') ויש אפשרות של שכירות אצל יועצות הנקה מסוימות או בחברה מסחרית כגון "בייבי רותם" (הלוואי שהיו לי אחוזים…) או ספקטרה אפשר לשאול ב"יד שרה" או בגמ"חים (שימו לב שמדלה לא PIS דו"צ כמו ליותר מאישה אחת) PIS- ממליצים על ה

מספר שאיבות ליום

שאלת מיליון הדולר. ההמלצה שאני קיבלתי היא 8 פעמים ביום בשבועיים הראשונים, ואח"כ אפשר לרדת מקסימום עד 6 (אבל עדיף שלא) אני מראש עשיתי שיקול שאני צריכה את כל הכוחות שלי ל"בילוי" בפגיה ולהחלמה מהקיסרי ולכן שאבתי "רק" 5 פעמים ביום ולא שאבתי בכלל בלילה. אצלי זה עבד, אני מניחה שזה לא תמיד עובד. מצד שני- בעיני 8 שאיבות ביום לאורך זמן זה פשוט לא ריאלי (בין אם התינוק בפגיה, בין אם את מטפלת בו בבית) רק מה? לא לחפף 🙂 להשתדל לשאוב בשעות קבועות ומסודרות ולא לדלג. הייתי חוזרת מאירוע ושואבת גם אם זה שתיים עשרה בלילה. כשהייתי חולה זה הזמן היחיד שהרשיתי לעצמי לחפף וגם אז- לא יותר משאיבה אחת ביום.

מתי להתחיל לשאוב?

כמה שיותר מוקדם. אני ידועת שבפגיות לפעמים אומרים "את אחרי קיסרי, עוד לא יצא לך כלום", או- “ממילא היום הוא לא אוכל". בפועל- את עלולה למצוא את עצמך בלי חלב כשהוא כבר אוכל. ובכלל- לפי מה שאמרו לי לשאיבה מוקדמת אמורה להיות השפעה חיובית על כמויות החלב.

סטריליזטור

במיוחד לשואבות במקרים מיוחדים (פגים, בעיות בריאותיות) אני ממליצה בחום- מכיון שבד"כ ממשיכים לעקר הרבה מעבר להמלצות לתינוק רגיל שנולד במועד.

מברשות

תפנקו את עצמכן 🙂 מברשת טובה, כזו שלא צריך להתאמץ כדי להגיע איתה לפינות, כזו שלא מחלידה אחרי שלוש שטיפות, כזו שלא נהיית מדולדלת מהר מדי. ביחס לשאר ההוצאות זה בקטנה, וזה מקל על השטיפות (לא לזלזל- 6-8 שטיפות ביום :-))

שטיפה

עדיף תמיד לשטוף אחרי השאיבה ולעקר לפניה. לשטוף במים חמימים וסבון. לא להשאיר שאריות של חלב שמשמשות מרבץ לחיידקים.

אחסון

אני החזקתי מס' לא מבוטל של בקבוקי מדלה, כך שיכולתי להשאיר במקרר את החלב בבקבוקים האלה בלי להעביר אחרי שאיבה. קניתי קופסת פלסטיק שמתאימה בגובה לבקבוקים ויש בה מקום ל 9- בקבוקים, כך שאני יכולה לאחסן במקרר בלי חשש שזה יתלכלך איכשהו.

מחמם בקבוקים

כשעוד נתנו לו את האוכל מחומם, זה היה נהדר. עדיף למצוא כזה עם כיבוי עצמי (לאוונט, למשל, אין וצריך לזכור לכבות…)

שינוע

צידנית טובה+קרחומים טובים. בקבוקים שלא נשפכים (האוונט התחילו לנזול אחרי כמה קומפקטית וטובה) אבל ) PIS- זמן) אני אוהבת מאד את הצידנית והקרחום שמגיעים עם ה בטח יש צידניות טובות אחרות.

תמיכה

אם אין תמיכה ועידוד מהמשפחה, בעיקר מבן הזוג, זה די חסר סיכוי. מה גם שבד"כ צריך לא מעט עזרה טכנית.

הגברת חלב

אין פתרונות קסם. שאיבה על ריק במשך 10 דקות אחרי כל שאיבה או הוספת שאיבה נוספת ביום. התוצאות ניכרות אחרי מקסימום שבוע.

תוספים

חילבה, חלב רב, מגה מילק, סיינר פרוטאין- ניסיתי את רובם ולא ראיתי ישועות 🙂 פגשתי נשים שהחילבה כן עזרה להן.

תעסוקה

קשה לשאוב בלי לעשות כלום. סרט, אינטרנט, ספר טוב. למומחיות: עם כורסה מתאימה וכרית של טיסות אפשר גם לנסות ולישון [רק שלפעמים הבקבוקים מתנתקים…]

ציוד

להחזיק חלקים רזרביים בבית- בעיקר אלה שיש להם סיכוי טוב להיהרס (הפרח הלבן של אוונט, הגומיות הלבנות והחלקים הצהובים הקטנים של מדלה) שלא תמצאי את עצמך באמצע הלילה בלי יכולת לשאוב… לאלו ששואבות בחשמלית אני ממליצה בכל מקרה להחזיק ידנית בבית לנסיעות, הפסקות חשמל וכו', או ללמוד לסחוט ביד.

לדתיות שבינינו –

אני לא נכנסת לפסיקות השונות, אבל במיוחד במצבי קיצון בריאותיים של התינוק יש הנחיות והיתרים מסוימים לגבי שאיבה, סטריליזציה, סימון החלב, וחימום האוכל בשבתות וחגים וגם לגבי צומות. בקיצור- שווה לקבל ליווי הלכתי.

שאיבה נעימה ומניבה! 🙂

את המידע ליקטה וערכה מלכה גזנר כטיפים לנחיותכם.

מידע חשוב להורים

הפרוייקטים שלנו

הורים לפגים?
עובדים עם פגים?

הספר הזה הוא בשבילכם!

עזרנו לכם?
נשמח שתעזרו לנו להמשיך עם זה הלאה!