חיפוש
חיפוש

הנקת פגים

 

לידת פג, הנקה ושמירה על חלב אם

ללדת תינוק לפני המועד זוהי לידה ייחודית, שונה ולעתים קרובות לחוצה יותר.

עבור ההורים צפויה תקופה אינטנסיבית, עם יותר אתגרים בהשוואה להורים לתינוק שנולד במועד.

גם הדרך לביסוס הנקה ארוכה יותר. ישנן אימהות שלא מספיקות לבסס הנקה במהלך השהות בפגיה, אך יש הרבה כיוונים לעשייה טרם השחרור, והרבה תינוקות שנולדו פגים יכולים לינוק בהצלחה ולאורך זמן.

מחשבות על הנקת פג בקרב הורים ואנשי צוות

לידת פג יכולה להיות מאד מציפה, מפחידה, מלחיצה ואף קצת מאכזבת (לידה קצת אחרת ממה שדמיינתן) וישנן אימהות שייקח להן קצת זמן להתאושש ולהתחיל לפעול.

תינוק פג לעתים נראה קטן מאד ועדין, והתחושה בקרב ההורים והצוות הרפואי היא שהוא אינו יכול לינוק ביעילות.

לעתים סוברים שכדאי להזין אותו היטב על מנת שיגדל ויתחזק וממתינים עם ההנקה להמשך. במקרים של לידה מאד מוקדמת ישנם מצבים רפואיים שמצריכים טיפול והזנה בדרכים אחרות.

לעתים קרובות ההנקה נדחית לשלב מאוחר יותר, אך חשוב לדעת שפגים בריאים שנולדו בשבועות מאוחרים יחסית  יכולים לינוק באופן חלקי/מלא, עם הדרכה וליווי מקצועי.

חלב אם לפגים

חלב אם זו ההזנה הטובה ביותר עבור הפג, ואף הקרובה ביותר למה שהיה מקבל כעובר ברחם בתקופה זו. ועל כן, זוהי הזדמנות מדהימה עבור האם לאפשר זאת לתינוקה ועדיף כמה שיותר מוקדם.

ייצור חלב אם הוא תהליך טבעי של הגוף המתחיל משבוע 16 להריון וממשיך מייד לאחר הלידה.

בלידת פג עשוי שלב הקולוסטרום (הנוזל הראשוני) להופיע מספר ימים עד להגעת החלב, הקולוסטרום חשוב ביותר ומגיע בכמויות קטנות. עם עבודה מדויקת, בדגש על שאיבות מסודרות,  החלב יגיע וכמותו תגדל.

מאחר והפג הקטן צריך בהתחלה כמויות קטנות מאד, לרוב כמות החלב של האם תתאים עבורו.

בחלב אם של תינוקות פגים יש מרכיבים ייחודיים, המותאמים באופן מרשים ביותר לצורכי הפג. יותר קלוריות, חלבונים, שומנים, אנזימים, ויטמינים, מינרלים ופרופיל חומצות אמינו ייחודי שמסייע בעיכול וספיגת חומרים.

במקרים מסוימים, בהוראת הפגייה, יוסיפו לחלב אם חומר שנקרא "human milk fortifier" שיעשיר את החלב במינרלים ואנרגיה הנדרשים לפג קטן מאד.

צעדים ראשונים לאחר לידת פג

  1. להבין מה אפשרויות התזונה כרגע לתינוקך.
  2. להתחיל לפעול מוקדם. כדאי כבר בשעות הראשונות לאחר הלידה ובוודאי ביממה ראשונה להניק/לסחוט ולשאוב.
  3. אם התינוק יכול לינוק מומלץ לקבל הדרכה טובה ולשקול לשאוב בנוסף עד שתדעי שהתינוק יעיל בהנקה.
  4. במידה והתינוק לא יונק חשוב להתחיל לפנות חלב באופן מסודר גם אם התינוק לא אוכל עדיין.
  5. להתארגן על חלקי משאבה בבית החולים ולבית.

 

אז איך עושים את זה?

ביממה הראשונה, ישנן כמויות קטנות של חלב שקרוי קולוסטרום. זהו חלב ראשוני, עשיר ומותאם במיוחד לתינוקות שרק נולדו, חשוב לציין שהוא מגיע בכמויות קטנות אצל כל אמא.

במידה והתינוק לא יונק, רצוי כבר בשעה הראשונה לאחר הלידה להוציא בסחיטה ידנית את הקולוסטרום. מרגע שניתן, להוסיף לסחיטה הידנית גם שאיבה במשאבת חלב.
שאיבה טובה תהיה כ 15 דקות לכל צד/בו זמנית בשני הצדדים.
רצוי לסחוט את החלב ידנית גם אם את עדיין לא יכולה לשאוב, זו פעולה חשובה ביותר ובעלת ערך רב. 
כדאי לסחוט ולשאוב 8 פעמים ב 24 שעות (ביממה), כל שעתיים שלוש לערך.

סחיטה ידנית, לעתים עשויה להיות פחות נעימה, אך הפעולה חשובה ויעילה. כדאי ללמוד את הפעולה טרם המועד אם את יודעת שתלדי מוקדם, או מייד אחרי הלידה, בעזרת יועצות ההנקה או האחיות.

במקביל, מומלץ לפנות לצוות הפגיה/המחלקה ולבקש חלקים למשאבת חלב אם חשמלית של בית החולים.

בלידת פג, מומלץ להתחיל בשאיבות מוקדם ככל שניתן, אך חשוב לקחת בחשבון שהאיסוף של הקולוסטרום צפוי להיות קל יותר בסחיטה ידנית במהלך השעות הראשונות ואף היממה הראשונה.

אם יש קושי עם סחיטה ידנית, ניתן לעבוד עם שאיבות בלבד, גם אם עדיין לא יוצא הרבה, והעיקר להתחיל לסמן לגוף בהקדם שעליו לייצר חלב.

שילוב שאיבה וסחיטה היא כלי טוב להוצאת החלב, בעיקר בהתחלה ובכל עת שזה נדרש.

וכמובן, לדאוג להעביר לתינוק כל טיפה שיוצאת. התייעצי בפגייה בנוגע לכלי לתוכו ניתן לאגור את החלב.

ישנם מקרים, שהתינוק לא יכול לאכול בשעות הראשונות ואף ימים ראשונים. ולכן, חשוב מאד שהאמא תתחיל לפנות את החלב. רק כך, הגוף ידע שצריך לייצר ויגדיל כמויות.

מומלץ שחלקי המשאבה יעברו ניקוי וחיטוי לפני כל שאיבה. חשוב במיוחד עבור שאיבה המיועדת לאחסון. במידה וזה לא אפשרי, אפשר לא לחטא לפני שאיבה המיועדת לחלב לשימוש מיידי ואז לחטא לפחות פעם ביממה. חשוב לשטוף היטב ידיים ולדאוג לסביבה נקיה. הוראות מפורטות יינתנו בפגיה, ותמיד רצוי לברר את ההנחיות ולפעול לפיהן.

הנחיות הבנק הלאומי לחלב אם לשאיבה:
mdais.org/blood-donation/breast-milk-bank

מומלץ לשאוב לפחות 8 פעמים ביממה, או יותר בהתאם לצורך (למשל אם יש גודש בחזה, אם האמא צריכה להגביר את כמות החלב).

מומלץ לקבל הדרכה מסודרת לאופן השאיבה, הכרת המשאבה וחלקיה בבית החולים. לעתים, יש צורך בהתאמת גודל המשפכים על מנת לשאוב ביעילות (משפך/פלאנג', החלק שמתחבר לשד).

אציין, שבארץ יש בנק חלב אם הנתרם על ידי אימהות ששואבות. החלב מפוקח לאורך כל הדרך, וניתן בפגייה לתינוקות שנולדו במשקל קטן מאד ובמצבים בהם לאם אין מספיק חלב.

לקראת שחרור האם לביתה, מומלץ לדאוג למשאבה דו צדדית (multiple user pumps) איכותית ברמת בית החולים. ניתן לשכור משאבות ברמת בית חולים ממקומות פרטיים (מידע באינטרנט) או לרכוש משאבה דו צדדית ברמה גבוהה מקופות החולים/מקומות פרטיים.

ומה עם ההנקה ?

במידה והתינוק בריא, ויכול להתחיל לינוק, מומלץ מאד להתחיל להתנסות בהנקה עוד בפגייה. ברוב המקרים, תינוקות פגים במצב בריאותי טוב, יצליחו לסנכרן נשימה, בליעה ויניקה. כלומר, בהנקה קל יותר לתינוקות לעשות את כל הפעולות הנדרשות בזמן אכילה בהצלחה גבוהה יחסית לדרכי האכלה אחרות.

מומלץ להתנסות בהנקה בתנאים נינוחים, בשעה שאתם יחסית רגועים, מבלי לעייף את התינוק בפרוצדורות רבות טרם ניסיון ההנקה.

בפגייה ניתן לבקש לשקול את התינוק לפני ואחרי הנקה בחלק מהפעמים. חשוב להסתכל על התינוק ולראות כיצד מסתדר, כיצד נראות בליעות טובות וכך לרכוש בטחון עוד בפגייה אם מתאפשר.

ממליצה לאפשר לתינוק הזדמנויות רבות למגע עור אל עור בפגיה וגם בבית. מגע עור אל עור עשוי לסייע מאד לקידום בריאות התינוק ואימו, ובנוסף יסייע לתפוקת החלב ולהצלחת ההנקה. במידה ויש בני משפחה נוספים הרשאים להיכנס לפגייה ולהיות במגע עור אל עור, כמובן שזה מבורך.

במקרים מסוימים, תינוק ינק חלקית כבר בפגיה, ולעיתים יהיו הנקות בודדות בפגייה וביסוס ההנקה יתבצע בבית.

להגיע להנקה מלאה עם תינוק שנולד פג, עשוי לקחת יותר זמן ודורש יותר מעקב וליווי מקצועי, אך בהחלט אפשרי.

גם אם התינוק לא בשל וחזק מספיק להנקה מלאה, ההזדמנות, ההתנסות והקירבה לשד חשובים ביותר.

וכמובן, חשובה שמירה על חלב אם על ידי שאיבות לאורך כל התקופה בה התינוק עדיין לא בהנקה מלאה ו/או החלב לא מאוזן (לאמא יש יותר ממה שהתינוק צריך או פחות).

לעתים, תינוקות שנולדו פגים ינקו ויקבלו השלמות חלב אם/אחר, בהתאם ליכולת שלהם. לעתים ינקו הנקות ארוכות יותר מתינוק שנולד במועד. תוספת חלב אם/אחר ניתן לתת לתינוקות בדרכים שונות ועל כך מומלץ להתייעץ.

המעבר להנקה, עשוי לקחת ימים ואף שבועות. מאד תלוי בשבוע הלידה ובמצב התינוק. נדרשים רצון, סבלנות, אימונים וליווי מקצועי, וכאמור שמירה על החלב!

חשוב מאד להיעזר בליווי מקצועי של יועצת הנקה במהלך האשפוז ולאחר השחרור הביתה.  ליווי מקצועי מסייע מאד בהערכת יכולות התינוק, ובבניית תוכנית לביסוס הנקה מוצלח ובקצב מתאים ובטוח לאם ולתינוק.

ניתן לאתר יועצות הנקה מאזורכן באתר האיגוד הישראלי למקצועות ההנקה https://ialp.org.il/ וכן בקהילה ובקופות החולים.

***בכל זמן השהות באשפוז, חשוב להישמע להוראות צוות הפגייה, שמכיר את צורכי התינוק ויכולותיו***

כותבת המאמר: אריאלה לוי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC וסוציולוגית ארגונית, בעלת קליניקה פרטית בתל מונד.

אמא לשלושה ילדים שנולדו פגים, מלווה אימהות לפגים ומלמדת ומרצה בתחום בקרב נשות המקצוע בארץ ובעולם.

מידע חשוב להורים

הפרוייקטים שלנו

בוט לה"ב
he_IL
דילוג לתוכן